Başlarken,

Türkçe’ye tam olarak çevrilememiş, o yüzden de pratikte de bir karşılığı çok olamamış bir kavramdan bahsedeceğim burada,  “self help”, ” kendine yardım”.

Potansiyel olarak hepimiz kendimizi iyileştirebilme, keşfedebilme, onarabilme, dinlendirebilme, sakinleştirebilme, heyecanlandırabilme, affedebilme, yapıcı bir şekilde eleştirebilme, geliştirebilme yeteneklerini  haizizdir. Bu potansiyelin açığa çıkabilmesi için bazen sadece küçük dokunuşlar gereklidir. İşte bu küçük dokunuşların bilimine “self help”, “kendine yardım” adı veriliyor.

Kendine yardım kavramına duyduğum ilgi 1o yılı aşkın bir süre terapist olarak çalıştıktan sonra gelişti.  Bu on yıl içerisinde Türkiye’de terapiye yüklenilen anlamlar değişti, gelişti, insanların terapiye ulaşabilirliği arttı. Ancak hala,  pek çok danışan, hayatları yeterince karışmadan, zorlaşmadan terapiye başvurmuyor. Terapi alana kadar geçen zamanda ise, aile ilişkileri, iş hayatı, arkadaşlıkları, üretkenlikleri hepsi bu değişimden nasibini alıyor. İnsanlar terapiye gelmeden; yani hayatlarındaki dengeler bozulmadan, işler sarpa sarmadan önce ne yapabilirim acaba sorusuna verdiğim cevap olarak kendine yardım çalışmalarına yöneldim.

Bu internet platformunda da sizlerle kendine yardıma dair paylaşımlarda bulunacağım. Egzersizler, oyunlar, keşifler eşlik edecek yolculuğumuza. Yolda zorlandığınızda, ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olabilmek adına, online terapi kanalından da destekçiniz olacağım.

İyi yolculuklar dilerim.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s