Sabote eden İç Sesler-Egzersiz 7:İç Sesleri Fark Etme ve Yönetme

Bazen içinizden kendi  kendinize söylendiğinizi duymuşsunuzdur, ” bir şeyi de düzgün yapsan” ” Neyi düzgün yaptın ki” “Başaramayacaksın” gibi.. Bu tür konuşmalar tam da bir iş yapmak üzereyken çok cesaret kırıcı olabilir.  Bu iç konuşmaların kaynağını hiç merak ettiniz mi?

Hadi beraber kaynağına bir bakalım,

1

İÇ SESLERİ FARK ETME ve YÖNETME EGZERSİZİ:

Sakin bir yere geçin, rahat bir pozisyonda oturun, gözlerinizi kapayın ve bu sesleri duymaya çalışın, size neler söylüyorlar. Bu sesleri tanımaya çalışın, bir kadın sesi mi, erkek sesi mi? tiz mi kalın mı? yumuşak mı ,sert mi? tanıdığınız birinin sesi mi?   Bu sesin tanıdık bir ses olduğunu görme ihtimaliniz yüksek. Belki babanız, belki anneniz, belki lise öğretmeniniz, belki eski kız-erkek arkadaşınız… “Kim olduğunu biliyorum, sesini tanıyorum, sözlerinle bana yaptığın şeyi biliyorum.” diyerek elinizdeki bir kumandayla  bu sesleri kıstığınızı hayal edin.

3

 

Şimdi  hatıralarınızın  odalarında dolaşın ve  başka başka sesler duymaya çalışın, geçmişte başarılarınızla, güçlü yanlarınızla, sizinle ilgili kimler neler söylemiş…   Odalardan gelen sesleri biraz dinleyin.  Her bir adımda yeni ve güçlendiren bir şey. Bazısı size biraz gerçekçi geliyor, bazısına ise inanasınız gelmiyor.  Bütün sesleri yanınıza alın.  Şimdi cebinizde sizi sabote eden o sesle beraber, güçlendiren pek çok ses de var.

 

4

Dönüp kendinize bir sorun, neden  bunca ses içinde ben cesaretimi kıran sesi seçtim,  kendim için daha güçlendirici bir şeylere inanmak istesem neleri seçerdim. Kendim için bu sesler dışında güçlendiren neler söyleyebilirim. Kendiniz için söyleyebileceğiniz cesaretlendiren ama neredeyse unuttuğunuz ifadeleri fark edin. Şimdi yaptığınız, yaparken zorlandığınız işleri bu düşüncelerle yaptığınızı hayal edin. Hazır olduğunuzda gözlerinizi açın. Cebinizde bir kumanda aleti ve yeni ve renkli pek çok ses var.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s